Kreativní deník – listopad

Jak se máte přátelé v téhle době podzimního lockdownu? Já koukám, že můj poslední příspěvek je z letního pikniku…. Jenže léto je nenávratně fuč a noříme se do temnoty listopadu a možná i do temnoty své vlastní duše. Zavření doma, dozvídáme se o přátelích, kteří už prodělali hit letošního roku – covid 19 a možná si říkáme, kdy to chytneme my anebo jestli už jsme to chytli, ani o tom nevíme. O tomhle ale dneska fakt psát nechci.

Naopak chci psát o tom, jak se i v téhle neutěšené době trochu povznést na duchu – kreativitou. Ono to není vždycky jednoduché a v téhle době to může být ještě těžší a tak si říkám, že je vhodná doba o tom napsat.  A vůbec to nebude o tom, jestli fotíte, jestli jste umělec nebo se kreativitou živíte – naopak jde o kreativitu v běžném životě. Tu sílu, která nám pomáhá zvládat šedé dny, krátké dny zimního času, všední dny v monotónním zvuku.

Jak najít jinou tóninu pro své obyčejné dny a udělat je tak trochu neobyčejnými? Neexistuje všeobecný manuál – ten neexistuje na nic, ale jsou to takové moje tipy, které se mi osvědčili a vy určitě máte ty svoje. Tak bych byla ráda, kdybychom ty tipy dali dohromady a navzájem se inspirovali.

Největší problém s kreativitou pro mě je ten, že se musíte zastavit a jít do sebe, abyste mohli trochu načerpat nový vánek a inspiraci. Ufff, jak se zastavit na home office, kdy své dny trávím na velmi krátké trase postel-počítač-kuchyň-koupelna. A pak má duše usíná u Netflixu. Můj malý mikrosvět jaksi už postrádá tu vzrušující dávku inspirace. V kuchyni nacházím leda neumyté nádobí, v koupelně poházené svršky a haldy prádla na vyprání. Všude číhá spíš práce než inspirace. No přiznám se, že občas se najde trocha inspirace na toaletě 😀 Protože si tam čtu časopisy a knihy, ehm. Je to tristní, ale jindy prostě nemám čas číst….

Takže co s tím hernajs. V kuchyni je fajn najít si třeba nový recept a zkusit nějaké nové exotické jídlo, ne pořád těch pět jídel dokola. Takové inspirace z cest hodně pomáhají – jsou to vzpomínky na talíři. Třeba mě vždycky nakopne thajská polívka plná barev a chutí, nebo maďarská rybí polévka halászlé (jediná věc, kde mi nevadí kapr). Nebo upéct dýňový koláč a najít úplně fungl nový recept, který si ideálně musíte přeložit z angličtiny, abyste u toho trochu i ten mozek provětrali.

Tohle teda dělá mnohem víc moje starší dcera a je mi tímto inspirací. Páč ona je ten žák, co už překonal mistra. Zatímco mistr peče furt to samý osvědčený a pak nadává na nedostatek inspirace – ona jde, vyguglí si to klidně i v dánštině a pak jde a udělá to… Ano, a to je klíčové – nereptat, jít a něco sakra udělat. Neutápět se ve své únavě a nedostatku elánu, světla, tepla. To já teda dost ráda dělám teď v listopadu. A tak beru do ruky časopis s hezkými obrázky jídla a jdu se inspirovat. I když někdy postačí i dvě deci červeného do začátku. 😀

Pozor na to, abyste tu inspiraci nehledali až na dně láhve… 🙂 tam už většinou čeká jen Hádes a říše snů a stínů…..

A co najít inspiraci v koupelně – koupit si novou sůl do koupele na znavené krční svalstvo ztuhlé z monotónního posedu u počítače, nebo co takhle si koupit úplně jiný odstín barvy na vlasy, abyste se na chvíli cítili jako své nové jiné já. Rozmazlit se novým krémíčkem a potěšit novým lakem na nehty. Což jsou tedy rady spíš pro ženy, ale nebuďme genderově omezení. 🙂 Třeba vůně vnímáme všichni! A nejen ty v krásných flakónech, třeba i esenciální oleje, hezké voňavé svíčky (must have!!!!) Inu, v každém pokoji našeho domácího vězeníčka je určitě někde ukryt zdroj inspirace.

Věc s inspirací se má totiž tak, že ona k vám jen tak sama na návštěvu domů nepřijde – to je dost velké klišé a mýtus. Ona totiž ta paní Múza sama nechodí ani k umělcům, fotografům, kreativcům – oni ji vzývají, lákají, hledají, slibují ji hory doly a to systematicky a furt každý den!  Každé božstvo si žádá obětiny! Zadarmo ani to kuře nehrabe natož krásná Artemis. Jó, a pak se to stane, že vás bohyně nakopne a máte záchvat jít fotit večer o půl desáté úplně novou sérii fotek – true story (minulý týden). Ano, díky tomu jsem přestala kafrat nad krátkými dny a začala chodit cíleně fotit večer do tmy a vzývám fotografické bohy přímo tam.

Bacha na to Múzáci jsou nevyzpytatelní. Tohle se stane, když vás Inspirace nenechá spát a vyžene vás v noci ven… 🙂

Ale co tenhle týden? Kde sakra vězí Múza? Koho jinýho zas ten Múzák líbá než mě!? No kdybych měla čekat až si vzpomene, že nějaká Ema, která sedí celej den u počítače, chce taky nějakou inspiraci – to by mi dřív život mezi prsty proplul.

Takže děvčata a chlapci – pravda je krutá, zvedněte zadek od počítačů a Netflixů a koukejte nahánět Múzy v kuchyni, koupelně, obýváku, (ložnici), i když se vám chce raději spát….. Protože ony přijdou – když vidí, že vy chcete. Přijdou do kuchyně, přijdou klíďo nakouknout i do vašeho dlouhodobého vztahu, kterej taky potřebuje injekci inspirace, přijdou kamkoliv je vy pozvete. Jediné, co musíte udělat je, chtít je pozvat a dát si tu práci je nalákat.

A pak se vám najednou dostane do ruky kniha poezie, která vám zahřeje duši, nový recept na polívku vám zahřeje bříško a nové fusekle s infantilními obrázky zahřejí nohy. Co víc si přát. Napište mi, kde a jak hledáte inspiraci pro všední dny vy. Těším se na vaše nápady a zkušenosti.

Doslov: Asi jste pochopili, že jsem ten článek psala hlavně pro sebe, abych se nakopla a nezapomněla na zákony inspirace 😀 Ale psala jsem ho také pro vás a doufám, že vás pobaví a hlavně třeba inspiruje. Mějte krásný listopad!

A kdybyste chtěli vidět pár fotek, které jsou dílem mým a mých Múz nakoukněte tady do eshopu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.