23/52 Happy places – Vidlák

Po návratu z dovolené jsem si uvědomila, že potřebuju častěji navštěvovat místa, kde je mi fajn
a nemusím za nimi cestovat daleko. Co si budeme vykládat, ač se člověk snaží, jak chce, být permanentně šťastný není v naší moci ani v schopnostech našeho nervového systému.

Jenže kdo může říct, že má zodpovědně vybalancovaný poměr šťastných chvil v životě?

Když jsem nad tím bádala, zhodnotila jsem, že mi nic jiného nezbývá než holt jít tomu štěstí vstříc
a ne čekat až mi někdy náhodou sedne na rameno. A když jít, tak doslova. Vzhledem k tomu, že
si potřebuji vylepšit pohybový režim, zabiju takhle dvě mouchy jednou ranou. A přesně takhle vzniklo
šťastné téma „happy places“, které bude spojovat červnové týdny v Projektu 52.

23/52 Na konečné

Z každého místa vyberu jednu fotku, která bude reprezentovat dané místo a týden v roce. Ačkoliv teprve začínáme, vybrala jsem fotku s nápisem konec. Je totiž dost vtipný, že jsem si toho nápisu všimla poprvé, což taky svědčí o tom, jak se člověk kouká kolem (a to i fotograf vycvičený koukat se).

Mířila jsem totiž na svoje místo a zjistila jsem, že už mě někdo předběhl. Nezbylo mi než postávat
s foťákem v ruce a čekat až ti lidé zase odejdou, abych si mohla užít svoji happy chvilku o samotě a nafotit moje oblíbené místo.

A tenhle moment zastavení byl klíčový, protože jsem si najednou všimla nápisu na malém molu…
Musela jsem se prostě smát.

Každopádně tady příběh nekončí, ale naopak začíná. Místo, o kterém je dneska řeč, je maličký poloostrůvek u rybníku Vidlák, patnáct minut chůze od mého domu. Když jsem tady byla poprvé, přišla mi na mysl vzpomínka z dětství na četbu knížky Robinsonka.

Příběh to byl sice smutný, ale hrozně se mi líbilo, že Robinson má svoji ženskou verzi se kterou se můžu ztotožnit. Tohle místo je jako stvořený pro Robinsonky. Na chvíli si tady užít samotu a strčit duši
do nabíječky. Odpojit se na chvilku od všech životních rolí a být jen sama sebou.

Nejlepší způsob, jak se napojit na sebe, je pobýt venku v přírodě a natrhat si kvítí (o téhle kytici ještě bude řeč).

Když člověk na chvíli přepne ze stereotypu a jen tak si existuje v přítomnosti, chodí mu
na návštěvu nápady i lepší myšlenky než když běží jako křeček v kolečku a tlačí na sebe za každou cenu něco vyřešit, vytvořit, vymyslet.

A tak jsem si uvědomila, že mi úplně nedává smysl formát, kdy píšu blog jednou měsíčně o týdenním projektu. Myslela jsem, že to bude jednodušší, hodit všechno „na papír“ najednou. Ale ten projekt sám
je živý organismus, vyvíjí se a já s ním. A tak jsem zvolila (možná mnohem těžší) variantu psát příběh
o každém tom týdnu, ve kterém vytvořím fotku do projektu.

Mám ráda vodní kosatce a hned kousek od mého místa, jeden kvetl.

Tahle volavka byla vyloženě za odměnu. Neskutečnou radost jsem z ní měla! I když jsem neměla sebou žádný objektiv vhodný
na focení ptáků….

Ke konci dne se vždycky počítá to, co pro sebe uděláme.

A i když někdy tápeme na cestě životem, je dobré mít ta svá místa, kde čerpáme energii.

Nabitá energií s kytkou v ruce jsem mazala domů než světlo úplně zmizí. Chtěla jsem si totiž ještě
tu kytici namalovat a podržet si to dnešní kouzlo o trochu déle.

Jenže jsem zjistila, že jsem si vybrala špatný akvarelový papír, na kterém moje akvarelové fixy vůbec nefungovaly (vpravo). A tak jsem musela odložit radost na další den, kdy jsem už sáhla po osvědčeném skicáku a uložila jsem si do něj další suvenýr z prvního „happy place“.

Konec hlášení. 🙂

Máte taky svoje „happy place“ a můžu ho vidět?

Komentáře
 1. Anička napsal:

  Náhodou ta volavka je super tak, jak je. Pěkně zasazená do prostředí, kam patří. Mně se volavku v přírodě zatím pořádně vyfotit nepodařilo. Vždycky ji vidím, až už ji vyplaším… A je to moc hezký místo! A krásný fotky.

  • Marcela Fröhlichová napsal:

   Tak pochvala od Tebe obzvlášť potěší, když vidím Tvoje skvělé fotky ptáčků. Já vůbec nečekala, že bych tam objevila něco takového a ta volavka tam stála, kolem šli lidi a ona tam pořád pózovala, fakt maléj zázrak. Věřím, že máš taky spoustu takových happy míst.

 2. Katka napsal:

  Ty mi vždycky mluvíš z duše. Mám pocit, že máme spoustu společných věcí. Letos pořád řeším, že musím dělat více věcí, které mě nabíjejí, jako třeba chodit do přírody (a třeba taky fotit), ale nějak se k tomu nemůžu dostat. nemůžu ani říct, že bych byla zavalená prací, to letos vůbec ne, jenom nějak zaseklá dělat vůbec něco. Tak se aspoň chodím inspirovat 🙂 Tenhle rybník mi připomněl hned několik pražských rybníků, každý kousek něco jiného. A volavky občas vídám, ale jsou potvory hrozně rychlý a hned uletí.

  • Marcela Fröhlichová napsal:

   Jéééé, tak to je pro mě nejlepší motivace do psaní, takový komentář. Že zjistím, že to má někdo podobně. Ono je to hrozně crazy, já poslední dobou toho dělám vlastně mnohem míň než jsem si vymyslela, protože zjišťuju, že moje plány/projekty nejsou úplně reálné a adekvátní mé energii a času 😀 Rybníky jsou super obzvlášť ve velkoměstě jako je Praha! A ptala jsem se taky sama sebe, proč tam vlastně nechodím častěji. Ty záseky se prostě stávají, ale věřím, že se to zlomí i u Tebe.:-) Je mi ctí poskytovat inspiraci! Měj moc krásné léto!!!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.