Proč se vracím k psaní blogu?

 

Toť dost klíčová otázka po letech strávených na instantní sociální síti, která měla být to správné místo pro fotografy. Zdá se, že tato doba již pominula a nahradila ji doba Reals a TikToku. Obsah je natolik rychlý, že i když mám na instagramu oblíbené fotografy a prima komunitu, začíná mě tohle vlastně stresovat. Je to takový burnout syndrom sociálních sítí.

Ačkoliv se snažím pořád přispívat, ztrácím kontinuitu vlastní práce, smysl proč přispívám… A jakou fotku tam mám vlastně dát? Jako by jedna fotka na instagramu mohla vyjádřit, co dělám, co fotím, co cítím. Na druhou stranu se nabízí otázka: A zajímá to vůbec někoho? Má někdo při tom scrollování čas přemýšlet, filtrovat, vybírat si, na co se jeho oči budou dívat?

Jak zvládat ten neskutečný vizuální spam a balast, kterým se musíte probojovat ke svým oblíbencům, páč instagram má jiný názor na to, na co se máte dívat….

Hm, je třeba říct, že mě to zajímá, já si vybírám.

A jako tvůrce přemýšlím i nad tím, jak tu tvorbu vlastně ukázat, jak tvořit smysluplný obsah. Počítat srdíčka nikdy nebyl můj oblíbený sport, ale když vidíte, jak vám ubývá duší, které by mohly vidět váš příspěvek, souznít a popovídat si s vámi nad fotkou nebo jen dát smajlíka… nedejbože snad, že by podpořily vaši práci zakázkou, nákupem fotky……ztrácí se to nějak, ztrácí se smysl….

Fotografie je pro mě více než práce, více než koníček, je to způsob sebevyjádření, sebepoznávání, komunikace se sebou i s ostatními. Je to můj příběh a není možné tohle všechno narvat do jedné instatní fotky. Nemám chuť sypat jednu fotku za druhou, když nemám soubor či sérii, která něco říká. Vytrhávám pak často svoje fotky z kontextu a dělám z nich spíš krátké anekdoty a  přitom bych chtěla psát poezii. 

V neposlední řadě je to tím, že sociální sítě jaksi určují vkus, jak má fotka vypadat, aby se líbila, a já díky tomu nedávám spoustu svých fotek na instagram. Ráda si fotím ty svoje „podivnosti“ – věci, které ke mně promlouvají a většina z nich leží někde v digitálním šuplíku. A to mě mrzí. Jako bych musela filtrovat, co fotit pro sociální sítě a co fotit pro sebe. Beru to tak, že musím samu sebe filtrovat a to mě fakt nebaví.

Chci zde dávat svoje fotky, ať jsou „ig atraktivní“ či nikoliv – bez toho hodnocení a soutěživého prostředí. Chci tady uložit svůj archív, svoje portfolio a jestli se bude líbit nebo ne, to už nechám na divákovi. Na lajky nečekám, ale milý komentář vždycky potěší a ráda si přečtu, jak to máte vy …..

Takže proto….

PS: Dnes jsem se vykecala, příště zase více fotek. 🙂

 

Komentáře
 1. Veronika napsal:

  Vidím to úplně stejně. Na instagramu už vůbec nevidím fotky lidi, které sleduju. Místo toho moc to cpe samé zběsilé videonesmysly, které mě nezajímají.. a ostatním se taky už nezobrazuju, protože nedělám tyhle koniny. No, možná z toho vznikne doba druhá bloková. Jako kdysi..

  • Marcela Fröhlichová napsal:

   Veru, bohužel to slyším opravdu z více stran. Fotografové prostě dělají fotky – statické obrázky a né reals… a dělat bezduchá videa, jen abych přelstila instagramův algoritmus, to je ztráta času. Ano, možná se přesuneme zase z instantní doby do doby nějakého obsahu. Moc Ti držím pěsti s Tvým blogem, hned si ho musím uložit k četbě. 🙂

 2. Anna napsal:

  Ano. Pro mě jeden z mnoha důvodů, proč si konečně pořídit vlastní web. Na IG každý druhý (nebo spíš dva ze tří) příspěvků jsou podstrčené, svoje oblíbené autory vidím jen některé. A čumět na pitvořící se lidi na videích mě otravuje. V posledních dnech už ani nescrolluju, čas věnuju reálným věcem…

  • Marcela Fröhlichová napsal:

   Anni, naprosto chápu a mám to stejně. Pokud instagram změnil natolik své zaměření proti fotografům a statickým obrázkům, je třeba se poohlédnout po jiném místě, kde člověk může svou tvorbu kontinuálně prezentovat a věřím tomu, že lidé si Tě najdou i tam. Poslední dobou už taky nescrolluju a jak píšeš, je to ztráta času, je lepší se věnovat reálným věcem.. Držím Ti moc pěsti při tvorbě webu, máš našlápnuto krásně graficky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.