BYE BYE 2020

Milí přátelé, doufám, že jste si užili ve zdraví poklidné vánoční svátky! Rok 2020 se blíží do finále – dáme si obligátní předsevzetí do nového roku?😁 Jestli mě tento rok něco naučil, tak moc neplánovat. Člověk míní, kovid mění. A i když teda zatím moc neplánuju, začínám se dívat do nového roku s nadějí. Ani nevím, kde se bere. Možná je to hlavně úleva, že tenhle rok už končí. Byla to velká lekce a výzva pro nás všechny.

A teď už jen vpřed hleď! 

Teda nejdřív jsem se trochu poohlédla zpátky. Tak nějak jsem si srovnala v hlavě, jaká byla má očekávání versus realita, co se podařilo a co už míň. Přece jen do nového roku je dobrý vzít si sebou aspoň tu „poloslepou mapu“, aby člověk jaksi trochu tušil kudy kráčí.

S těmi předsevzetími je to celkem ošemetné – člověk v lednu nadšeně začne, aby v únoru otráveně…skončil. Podobně mi fungujou všechny „to do listy“, ehm. Sebemotivace je někdy táááák těžká věc!

Takže si hlavně nepíšu do nového roku žádné dlouhé to do listy! Spíš hledám tu motivaci, proč některé věci změnit. Musím přiznat, že letos se mi moc nedařil osobní time/energy/money management. Taková ta alchymie nenechat se vyčerpávat blbostmi, vědět, do čeho dát úsilí a na co se, s prominutím, vyprdnout, nepadat věčně únavou a dohánět pak energetické resty nemocí či dovolenými, aby se pak člověk opět jen vyčerpal…

Tak nějak už delší dobu tuším, že to hlouběji souvisí s perfekcionismem, který vytváří nereálné požadavky na sebe sama, na to, co jsem reálně schopná stihnout za den. Koncem tohoto roku mi to fakt začalo docvakávat a přestala jsem si dávat spoustu úkolů (ty dlouhééééé tooo dooo listy!),  jejichž nesplnění ve mě akorát posilovalo frustraci a pocit vlastní neschopnosti – paradoxně, i přesto, že jsem z  to do listu tolik věcí splnila/odškrtla!

Stručně řečeno, moje předsevzetí je: více flow, méně stresu, kratší to do list, delší seznam radostí každý den. Protože jak moudře pravil můj učitel fotografie na jedné přednášce – nejde ani tak o to vytvořit něco monumentálního v životě, jde o rovnováhu. Jak jednoduše to zní, jak těžce se to realizuje.

Takže snaha o rovnováhu – to bude moje velká výzva do nového roku. A i když je na to téma milion knih a videí, nikdo vám fungující recept nedá. Ten zaručenej recept si holt musíme připravit na míru každý sám, stylem pokus omyl. Tak nějak si vyzobat odevšad, co funguje na nás a co ne. A teda dost nadějí vkládám do hezkého deníku/diáře, který jsem si šila přímo na míru sobě – svým nemotivacím, svým úzkostem a svým potřebám. Řekneme si za rok, jak to fungovalo, jo?

Ale tajně doufám, že když mě příští rok čeká ten půlkulatý věk, tak už snad dostanu rozum, že jo. A třeba bych ty rozumy pak mohla rozdávat. 😀

Každopádně, co jsem především bytostně pochopila a viděla v tom zpětném zrcátku roku 2020 je to – že nejsme oběti – vždycky máme nějakou možnost, ať už zápolíme s čímkoliv i s velmi špatným zdravím.  Je to nejtěžší letošní lekce. V mysli můžeme být svobodní, i když jsme zamčení doma. A často se naše síla projeví právě až v tváří tvář hrozbě. To nám pan kovid jistojistě ukázal. Samozřejmě nám ukázal i ty nejtemnější kouty naší mysli, a donutil nás hrábnou si pořádně do svých životů, i do těch rezerv (energetických, časových, finančních).

Vůbec jsme si nedokázali představit, co všechno letos zažijeme. Pojďme si tedy naopak představit, co skvělého zažijeme příští rok. A i když všechno nevyjde jak očekáváme, tak nějak to přijmeme – hlavně když vesmír a my budeme v rovnováze.

Asi jako já zrovna teď, kdy ruším všechny svoje plány na konec roku a místo odjezdu na hory tu ležím nachlazená v pelechu a píšu tenhle článek. Jindy bych se vztekala a byla frustrovaná, teď to prostě beru tak, že to mělo být. Co už porád.

Někdy je tady nemoc proto, abychom se zastavili a uvědomili si, kdo jsme a kam míříme – jaký to má smysl. Letos se tak trochu zastavil celý svět, snad si z toho vzal také poučení a s pokorou a nadějí vyhlíží nový rok.

Ať už jsou vaše předsevzetí jakákoliv, přeji vám, ať se vyplní. Ať je váš nový rok plný radosti a zdraví, ať vaše diáře překypují fajn zážitky a akcemi nikoliv jen povinnostmi a nutnou prací. 

Vše NEJ v novém roce 2021

Vám přeje Ema fotografka

Na zdraví!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.