Jetlag blues

Tak jsem se vrátila ze Srí Lanky. A než zpracuju těch cca 900 fotek, musím nejdříve zpracovat jetlag. Fakt je to jetlag, ne koronavirus, jo. 🙂 Teda technicky to asi není úplně jetlag, ale únava z cesty se všemi jeho příznaky. Od toho večera, kdy jsme se chystali na let ze Srí Lanky ve dvě ráno v neděli 24.2., jsem neviděla 24 hodin postel. A to s člověkem holt zamává. Změna času, přerušovaný spánek v sedě v letadle a mezi lety 10 hodin v Dubaji.

Jéééj, pan jetlag jako vyšitej mi sedí za krkem a hopsá a hopsá a já usínám pomalu v průběhu tohohle psaní. A když se ke mě ještě přitulí kocour a vrní, zní to jako ukolébavka…chrrrr.

No takže, jak se vypořádat s jetlagem? Hlavně se vyspat, když tělo chce – to funguje nejlíp. Holt chodím spát v čase srílanském nikoliv lokálním českém – než se mi ten vnitřní budík převrátí a pochopí, že je doma. Neběžet druhý den do práce, po dovolený si vzít ještě pár dní volna doma na aklimatizaci, home office a tak.

Páč nejen spánková deprivace člověka oslabí, ale ta zima!!! Na Srí Lance 33 stupňů, tady chabých 5 stupňů! Člověk má pocit, že je furt v letadle někde mezi nebem a zemí a že na něj něco leze. (a ne, koronavirus to není).

Když mám tyhle příznaky a žaludek na vodě, tak už vím, že mě zachrání osvědčené koření a ano, používá se často i na Srí Lance a v Indii – kurkuma, skořice, hřebíček, zázvor.  Sice jsem si je odtud nepřivezla, ale doma mám skvělý posilňující nápoj obsahující právě směs tohoto koření, které člověka nakopnou, srovnaj trávení, zatočí s případnými bakteriemi. Můžete si je klidně namíchat sami, nebo si koupit Kurkuma Latte od Sonnentoru, což je směs koření, která se smíchá s mlíkem (pro mě přichází v úvahu pouze rostlinné mlíko) a „zlaté latéčko“ je na světě.

Našeho Caesara zlatý prášek taky zaujal. No, rychle jsme tu pacinku utírali, aby za ním nezůstala kurkumová stopa po celým bytě! 🙂

A co ještě používám na únavu? Já si všeobecně potrpím na přírodní věci, to je o mě známo léta. Postupem času omezuji návštěvu lékárny a pro vitamíny si chodím jinam. Když jsme vyfluslí v zimě a máme strach z chřipek a koronavirů a bůhvíčeho, jediný, co můžem intenzivně posilovat je imunita (a hygiena 😀 – staré dobré, mít si ručičky). Samozřejmě to se suplementy nějak nepřeháním, vyváženou stravu to nenahradí, ale ve vypjatých obdobích podpoří. Vitamínová bomba jsou pro mě kapsle Guarana & Acai. (koupíte třeba zde)

A jestli v něco věřím je to aromaterapie. Jo, je to skoro jako věřit v boha, s tím rozdílem, že tohle si aspoň pořádně počucháte. Ve vypjatých obdobích opět sahám po esenciálních olejích všeho druhu a cpu si to rovnou i do nosu. Protože prevence rýmy a všech lítacích breberek. Když už mám pocit, že na mě maličko rýma leze, vytáhnu tygra! A většinou to spolehlivě zabere, hlavně jako prevence, ale i jako podpůrný prostředek, když už se ta rýma rozjede. Tiger balm jsem si dovezla z Thajska, nejvíce je známá slavná tygří mast, ale oni těch tygřích produktů mají víc a mně se hodně osvědčila tahle tyčinka do nosu. A ten náš tygr Caesar samozřejmě rád svou tlapkou potvrdí skutečnost.

Samozřejmě vám neradím jet zrovna teď do Thajska pro tygří balzám. Koupíte ho i u nás, třeba v Greenwave.cz . Jak víte, s holkama z Greenwave spolupracuju jako fotografka a k ledasčemu tam přičuchnu při focení. Holky jsou vůbec na aromaterapii expertky a já se vždycky ráda od nich něčemu přiučím. Třeba zrovna inhalátor do nosu od Primavery jsme fotili na podzim. Fakt šikovná věcička, tyhle tyčky do frňáku.

A co potřebuje holka s toulavými boty po návratu domů z cest? Kromě spánku? Péči o nohy. Když už si zvyknete na chození v sandálech a na boso po sluncem rozpálených chodnících v chrámech na Srí Lance a pak jste 24 hodin kvůli letu “na nohou”, chodíte celý den po rozžhaveným betonu v Dubaji v uzavřených botech (byť kožených), zkáza je dokonána.  No pozdě litovat, že jsem si tentokrát sebou na cestu nevzala svůj jediný krém na nohy, který se mi osvědčil na všecky trable – modrej od Weledy.

Chrání před pocením, bakteriemi, plísněmi a zdevastovaný nohy skvěle hojí a regeneruje, bezvadně se vsakuje a neklouže (v lodičkách). Používám ho roky. A není teda jen pro holky, ale určitě i pro kluky, tuláky a chodce. No a pro mě k tomu ještě pořádnou koupel nohou, lak na nehty a taky nový kožený vložky do bot.

Fíha, moje nohy se zase cítí jako člověk. Tak že bychom vyrazili aspoň virtuálně zase na cestu?

Konec jetlag blues, jedeme do Dubaje!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.